KDYŽ JE HRA TVRDÁ

Když začne přituhovat, až příliš snadno člověk sklouzne do smrtící spirály beznaděje. Nedaří se, začneme naříkat na osud a podléhat zklamání. Takovéto okamžiky jsou ale naopak vynikající příležitostí k přehodnocení naší práce a zlepšení našeho myšlení a zaměření. Těžké časy mohou být i dobrými časy – pokud znáte hru, kterou hrajete i kterou vytváříte.

Řekne se to snadno. Ale když se změní okolnosti, zejména ty nepříjemné mimo naši kontrolu (COVID-19, volatilita trhu, schválnosti od druhých a další životní kopance), nás mohou pěkně vyvést z míry. Měli jste někdy pocit, že jste se probudili na fotbalovém hřišti, kde okolo vás běhají samí větší a rychlejší hráči a vy nemáte nejmenší tušení, co tam dělat? Byli jste dokopaní, zakrvácení a všechno se pořád jenom zhoršovalo?

Abyste se z toho dostali ven, na co se musíte nejprve soustředit? Jaká se hraje hra a do které branky cílíte! Když se probudíte s tím, že hrajete fotbal a támhle je branka, přestane vás zajímat, že jste od krve a bláta. Vrháte se do hry!

Ale potom i když víte, kam směřujete, stále jste paralyzováni a stále jste vydáni na pospas větších a silnějších: co uděláte? Rozhodnete další tah! Vlevo nebo vpravo, uhnout nebo běžet. Další krok.

A jste ve hře! I když je hra tvrdá a osud pracuje proti vám. (Třeba je to pravda – a tím čestnější je to boj!) Pokud se nyní máte úplně a pozitivně zapojit, musíte ujasnit dvě nejdůležitější věci: (1) jaký je cíl nebo výsledek, o který se snažíte, a (2) jaký další fyzický krok či pohyb v tomto směru
uděláte.

Vyhodili vás z práce. Co chcete teď realizovat v kariéře a jak to nastartujete? Nebo máte nějaký zdravotní problém. Jak se v této situaci chcete cítit a co pro to musíte udělat? Když se svět okolo vás nějakým způsobem posunul, co bude pro vás úspěch znamenat TEĎ a jakým krokem či aktivitou se TEĎ posunete jeho směrem?

Není dobré nebo špatné to, co se děje ve světě kolem nás. Svět je prostě takový, jaký je. Rozhodující je, jak se do světa zapojíme. Můžeme jej ignorovat, aniž by nás za tento postoj pronásledoval. Ale jak nám řekne jakýkoli automobilový závodník, jet na volnoběh je největším nebezpečím. Vždycky musíte držet pedály. Musíte hrát. A musíte se vrhnout do hry, ve které jste se ocitli.

autor: David Allen, tvůrce metody GTD

ČLOVĚK MŮŽE ZŮSTAT NEHYBNĚ STÁT UPROSTŘED DIVOKÉHO PROUDU, NE VŠAK VE SVĚTĚ LIDÍ.

— japonské přísloví